Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej

Prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska

Agnieszka Królikowska

Liczba łóżek: 60 w tym 2 łóżka intensywnej opieki medycznej

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych i pasożytniczych, a w szczególności zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego (neuroinfekcji), boreliozy oraz ostrych i przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby. Oddział przyjmuje chorych nie tylko z terenu Bytomia i okolicznych miast, ale również praktycznie z terenu całego kraju. Rocznie w Oddziale leczonych jest około 1100 pacjentów. Poza leczeniem stacjonarnym, lekarze Oddziału oferują konsultacje w zakresie chorób zakaźnych innym oddziałom i szpitalom.

Nasz Oddział dysponuje wysoce wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą lekarską i pielęgniarską, która zapewnia pacjentom odpowiednią diagnostykę i leczenie. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować pacjentom niedogodności wynikające z konieczności pobytu w szpitalu.

Oddział pełni dyżury w sposób ciągły, tzn. przez 7 dni w tygodniu. Pacjent proszony jest o stawienie się do Izby Przyjęć ze skierowaniem, dowodem ubezpieczenia oraz dokumentacją dotyczącą leczenia (karty wypisowe, wyniki badań). Pacjent jest badany przez lekarza Izby Przyjęć i ustalany jest dalszy tryb postępowania.

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej znajduje się na pierwszym piętrze budynku położonego przy Al. Legionów 49 w Bytomiu.

Centrala: 32 281-92-41 (do 3 )
Sekretariat: wew. 251
Ordynator: wew. 212
Dyżurka Lekarska: wew. 213

Pielęgniarka Oddziałowa: wew. 210
Fax: (0-32) 281-92-45

Kadra medyczna

Personel medyczny Oddziału stanowią lekarze specjaliści oraz lekarze specjalizujący się w Chorobach Zakaźnych.

Pracownie diagnostyczne

Oddział posiada Pracownię USG, wyposażoną w nowoczesną aparaturę, dającą możliwość diagnostyki ultrasonograficznej, zwłaszcza w zakresie jamy brzusznej.

W Oddziale wykonywane są następujące badania diagnostyczne:
- badania laboratoryjne wykonywane w pełnoprofilowym laboratorium analitycznym  przy ul. Żeromskiego
- badania radiologiczne, endoskopowe wykonywane przy ul. Żeromskiego
- badania USG i EKG wykonywane na miejscu
- badania biomolekularne wykonywane poza jednostką

W Oddziale wykonywana jest diagnostyka neuroinfekcji – badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (wykonywanie punkcji lędźwiowej) oraz diagnostyka hepatologiczna  - wykonywanie biopsji gruboigłowej wątroby.

Nauka i dydaktyka

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej jest Oddziałem Dydaktycznym przy  Katedrze i Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy SUM w Zabrzu. Zatrudnia 1 adiunkta (dr n. med. B. Oczko-Grzesik),  2 asystentów (dr. n. med. B. Sobala-Szczygieł, dr n. med. K. Wilczek) oraz 2 wykładowców (dr n. med. L. Kępa, dr n. med. W. Stolarz), prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów V roku Wydziału Lekarskiego i IV roku Oddziału Lekarsko-Dentystycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prace badawcze:
- diagnostyka i leczenie neuroinfekcji
- diagnostyka i leczenie boreliozy
- diagnostyka i leczenie wirusowych zapaleń wątroby.

Publikacje naukowe

Publikacje od 2000r.:
- czasopisma zagraniczne recenzowane – 1 (IF)
- czasopisma krajowe recenzowane – 26
- suplementy czasopism zagranicznych – 6
- suplementy czasopism krajowych – 35
- skrypty i monografie – 3 (współautorstwo)

Tematyka publikacji: zapalne choroby ośrodkowego układu nerwowego, borelioza, diagnostyka i leczenie przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby

2011 Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Zakaźnej. Dział Obsługi Informatycznej