Oddział Chirurgii

ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ I GASTROENTEROGICZNEJ

Kierownik oddziału: prof. dr hab. n. med. Jerzy Arendt

Ilość łóżek: 55 łóżek.

W Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej doświadczony zespół chirurgów wykonuje pełny zakres operacji z chirurgii ogólnej. Klinika w szczególności specjalizuje się w zabiegach mało inwazyjnych, chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego i sutków, chirurgii naczyniowej, endokrynologicznej i gastroenterologicznej. W ramach zabiegów mało inwazyjnych w Klinice wykonuje się operacje metodą laparoskopową kamicy pęcherzyka żółciowego, przepukliny pachwinowej, żylaków powrózka nasiennego, wyrostka robaczkowego, niewydolnych żył w zespole pozakrzepowym, torbieli wątroby, nerek i jajników oraz wycięcia śledziony.
     Klinika jest wiodącym w regionie ośrodkiem szkoleniowym dla chirurgów zdobywających umiejętności w operacjach laparoskopowych. W klinicznej Pracowni Endoskopowej wykonuje się pełny zakres endoskopii diagnostycznych i zabiegowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym endoskopowe tamowanie krwawień, usuwanie polipów żołądka i jelit, oraz usuwanie złogów z dróg żółciowych.
     W Pracowni USG wykonujemy poza badaniami diagnostycznymi jamy brzusznej, sutków i tarczycy zabiegi małoinwazyjne drenażu trzustki i ropni otrzewnowych. W Pracowni Naczyniowej wykonuje się badania przepływu krwi w naczyniach obwodowych, szczególnie u chorych z miażdżycą naczyń lub niewydolnością układu żylnego. Klinika ma duże osiągnięcia dydaktyczne w szkoleniu podyplomowym lekarzy z kraju i zagranicy. Prowadzone są cykliczne szkolenia z chirurgii laparoskopowej, diagnostyki endoskopowej i ultrasonograficznej oraz wytwarzania sztucznego odbytu mioplastycznego.

Ważniejsze telefony:
Sekretariat: 32 396-32-03